نقد فیلم متری شیش و نیم

نقد فیلم متری شیش و نیم

نقد و بررسی فیلم متری شیش و نیم

متری شیش و نیم  اثر سعید روستایی محصول سال ۱۳۹۷ از پرفروش ترین فیلم هایی است که در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر بر روی پرده رفت و برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم از دید تماشاچیان شد.

متری شیش و نیم از جمله فیلم های پرفروش شناخته شده است و این موضوع توجه همگان را به خود جلب کرده به گونه ای که در این دوره که فیلم های کمدی از پرفروش ترین ها هستند ولی یک فیلم غیر کمدی با آن ها برابری میکند که این را مدیون کارگردانی قدرتمند سعید روستایی می باشد

بازیگران مطرب

 

وجه تسمیه و موضوع فیلم سینمایی متری شیش و نیم

داستان متری شیش و نیم درباره تعریف خاطرات ناصر خاکزاد می باشد که  از فروشندگان بزرگ شیشه در تهران است و پلیس مبارزه با مواد مخدر به دنبال او میباشد. اسم فیلم از سکانس دادگاه گرفته شده وقتی که ناصر از قیمت کفن برادرش میگوید که متری شیش و نیم آن را خریده اند.

 

هنرمندان نقش اول فیلم سینمایی

هنرمندانی چون نوید محمد زاده در نقش ناصر و پیمان معادی در نقش صمد و پریناز ایزدیار در نقش الهام  در فیلم متری شیش و نیم  هنرمندانه ایفای نقش کرده اند .

نوید محمد زاده در فیلم ابد و یک روز سعید روستایی مشهور شد و در فیلم دوم روستایی – متری شیش و نیم – به عنوان نقش اول هنرمندانه درخشید.

 

ایجاد کاراکتر خاکستری به صورت بسیار حرفه ای

سعید روستایی در ساخت فیلم، کاراکتر سیاه کامل و یا سفید کامل ندارد و این موضوع باعث تولد کاراکتر خاکستری می شود، در این فیلم نه صمد به عنوان پلیس شخصیت مثبت داستان است و نه ناصر به عنوان توزیع کننده مواد مخدر یک شخصیت کاملا منفی و سیاه، به این شکل که روستایی تلاش کرده که به نحوی هر دو کاراکتر به نحوی با مواد مخدر ارتباط داشته باشند، پلیس مواد مخدر که باید مبرا از مواد مخدر باشد در دادگاه  به جرم حمل مواد مخدر دستبند به دستانش می زنند و توزیع کننده مواد مخدر برای  نجات از فقر و زندگی بهتر و فراهم آوردن آرامش دست به این کار زده است.

 

شروع فیلم متری شیش و نیم

شروع  فیلم متری شیش و نیم هیجانی و نفس گیرانه است. و سپس با کاراکتر پلیسی خاکستری آشنا میشویم که  در فیلم بارها  تیزی و باهوشی پلیس را به ما نشان میدهد و تماشاگر را در بهر فیلم فرو میبرد. از جمله کار هایی که سعید روستایی در فیلم ماهرانه و به خوبی انجام میدهد خلق شخصیت های خاکستری است .

 

مشکلات متعدد فیلم

ازمشکلات فیلم می توان اشاره کرد به سکانسی که ناصر قبل از گیر افتادن دست پلیس میخواست خودکشی کند ولی بعد در پشت میله های زندان پیشنهاد رشوه هنگفتی به صمد میکند که این کمی متناقض است که چرا اول مرگ را انتخاب کرد ولی بعد در زندان تقلای آزادی میکند و این نکته باعث باور ناپذیری فیلم میشود .

این موضوع باعث میشود بیننده از خود بپرسد چرا اول مرگ را میخواسته و سپس از طریق رشوه برای زندگی دوباره خود فرصتی دوباره می خرد.

مشکل بعدی این است که نقش ناصر خاکزاد در باند مواد مخدر چیست ؟ جواب این سوال بین بیننده ها متفاوت است و هر کس چیزی میگوید.

سکانس ها خسته کننده و یکنواخت می شوند متری شیش و نیم شروعی هیجانی دارد ولی کم کم روبه افول می رود و از شدت هیجان کاسته می شود و به حدی می رسد که در سکانس ها بار ها پشت سر هم ناصر را داشتیم و همین موضوع باعث یکنواختی فیلم شده است که مطلوب بیننده نیست و این موضوع باعث نارضایتی تماشاگران می شود.

کاراکتر صمد در ابتدای فیلم محکم و قوی است و در مقابل ناصر خیلی کمرنگ است و در ادامه فیلم تمامی اتفاقات مربوط به ناصر حسی را در بیننده به وجود  نمی آورد حتی با وجود بغض و حرف ها و اهداف او باز هم مخاطب جذب شخصیت ناصر نمیشود.

 

دلسوزی یا عواقب یک کار اشتباه

در اواخر فیلم و در دادگاه  و یا صحنه دیدار خانواده اعدامیان منظور دلسوزی برای ناصر بود یا نشان دادن کار اشتباه .

اگر منظور گناه و پول حرام بدست اوردن و اشتباهات ناصر است چرا تلاش این بود که احساسات تماشاگران را برانگیخته کنند البته این نکته با ضعیف نشان دادن کاراکتر ناصر در ابتدای فیلم تا اندازه ایی حل شد ولی باز حس ابهام و سردرگمی دربیننده متری شیش و نیم به وجود می آورد.

پریناز ایزد یار در متری شیش و نیم

سکانس ها و دیالوگ های شعار گونه

نکته بعدی در فیلم  متری شیش و نیم شعار هایی است که در اواخر فیلم بیشتر شاهد آنها بودیم  ;سخنرانی هایی که در فیلم درباره مشکلات و ناهنجاری های اجتماعی  , فقر و اعتیاد که گریبانگیر جامعه شده بیشتر حال و هوای مصنوعی به فیلم می دهد تا همدردی با ناصر و دگرگونی احساس مخاطب .

به طور کلی و خلاصه وقتی شعار های تکراری و عوامانه که همیشه از هر فرد گناهکاری به گوش میرسد به صورت دیالوگ هایی در سکانس های مختلف فیلم گسترش پیدا کند، نه تنها تاثیری بر روی روند مثبت مخاطب نمی گذارد بلکه با ایجاد یک فضای مصنوعی و شعار هایی بدون عمل و تنها گزافه گویی ، مخاطب را نیز دچار حس غلظت بیش از حد میکند و باعث این می شود که فرد از آن سکانس پرهیز کند و به خوبی گوینده دیالوگ را درک نکند و حتی از گفته های او برداشتی بسیار اشتباه و خیلی دور از ذهن نویسنده انجام دهد.

متری شیش و نیم

 

اعدام در اخرین بخش فیلم سینمایی متری شیش و نیم چه تاثیری بر روی ذهن مخاطب دارد؟

بعد از خداحافظی کاراکتر توزیع کننده مواد با خانواده اش، طناب دار به نمایش گذاشته می شود که دوباره مخاطب را میخکوب کرده و به فکر فرو می برد.

هم ترسناک است و هم عبرت دهنده زیرا که نشان دهنده این موضوع می باشد که همیشه هر کار بدی یک مجازات به همراه دارد و حتی پس از گذشت زمان بسیار باز هم عدالت اجرا می گردد.

اما این نماد نیز خود به نوعی کلیشه ای و شعاری است و اگر به همین خوبی ای که در فیلم اجرا شد، به نمایش در نمی آمد مطمئنا کلیشه ای بودنش کاملا به چشم می آمد و این تاثیراتی را که ذکر کردیم نیز برجای نمی گذاشت.

 

منبع :
برچسب ها :

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *