مصائب مسیح

نام فیلم :       فیلم سینمایی فروشنده
کارگردان :      اصغر فرهادی
زمان پخش :  آبان ۹۹

مصائب مسیح

چرا مصائب مسیح؟

در سراسر دنیا این مسئله وجود دارد که پس از ساخت فیلم، منتقدان، مردم و حتی گاهی گروه ها و حزب های خاصی به تجزیه و تحلیل آن می پردازند. علل و دلایل مختلفی برای این موضوع نظیر: فیلم نامه، کارگردان، هدف فیلم و… وجود دارد  و بیش از هر یک از این موارد نامبرده شده، می توان گفت که موضوع و روند داستان فیلم در این راستا می تواند بسیار موثر باشد. موضوع فیلم مصائب مسیح که ساخته مل گیبسون کارگردان آمریکایی می باشد؛ نه تنها خود ایالات متحده بلکه تمامی دنیا را به جنجال و شاید جنگ فرهنگی کشاند.

 

چه ویژگی هایی فیلم مصائب مسیح را جذاب می کرد؟

اولین و بارزترین ویژگی مورد توجه این فیلم پرداختن به موضوعی بحث برانگیز است. فیلم مصائب مسیح به واقع روایت کننده یک حادثه تاریخی است که در آن عیسی بن مریم به واسطه خیانت عده ای به صلیب کشیده می شود. در جریان فیلم و با هم دستی یهودیان پیامبر اولوالعزم کشته می شود. از آنجا که تعداد زیادی از مجموعه هالیوود و حتی در دامنه ی بزرگتر تعداد کثیری از مردم ایالات متحده بر دین یهود استوار هستند؛ این فیلم سبب بر پاشدن جنجالی وصف ناشدنی گردید و بار دیگر یهود را در مقابل مسیحیت قرار داد. به دور از انصاف است که تنها جذابیت این فیلم را موضوع آن بدانیم. فیلم مصائب مسیح که به کارگردانی یک شخص مشهور ساخته شده است؛ جلوه های ویژه، نورپردازی، موسیقی و در مجموع یک پک کامل از جذابیت است. اما موضوع چالش برانگیز آن به قدری به چشم می آید که سایر موارد همچون قطره ای است در برابر دریایی بی کران.

بیننده در فیلم مصائب مسیح چه می بیند؟

  •  داستان فیلم مصائب مسیح از این قرار است که پس از گذشت حدود سی سال از تولد مسیح، نجاری با نام عیسی ناصری به طور واضح و علنی شروع به تبلیغ دین الهی می کند. همین مسئله سبب می شود گروهی به پیامبر خدا بپیوندند که نتیجه آن چیزی جزء جذب خیل عظیم از پیروان نیست. دشمنان مسیح که بیش از هر کسی یهودیان بودند؛ به کمک یکی از افراد نزدیک او با توطئه ای مکارانه عیسی را به صلیب می کشند و او را به قتل می رسانند.پس از پخش فیلم و تماشای آن، نظرات متخصصان مربوطه و منتقدان در رابطه با هدف ساخت فیلم متفاوت بود. به همین  علت است که عده ای از منتقدان حوزه فیلم و سینما، فیلم مصائب مسیح را یک فیلم کاملا ضد یهودی به شمار آورده اند. تعدادی دیگر نیز بر این باور بودند که کارگردان در فیلم نامبرده شده سعی دارد ماجرای قتل مسیح را به گونه ای مطرح کند که فرقه کاتولیک ها بر آن اعتقاد دارند. اما در بین این کشمکش ها و اختلافات، کارگردان فیلم معتقد است: آن گونه که باید و شاید داستان آن گونه که ما می خواستیم؛ بیان نگردیده است و به قولی حق مطلب اداء نشده است.
  •  

قسمت هایی از فیلم فروشنده

نگاه ضد یهودی به فیلم مصائب مسیح

  

در پرسشی که پس از تماشای فیلم مصائب مسیح از ۲۰ هزار مسیحی صورت گرفت؛ هیچ یک از این افراد یهود و یهودی را عامل مصلوب شدن مسیح نمی دانستند. این فیلم بر اساس کتب معتبر تاریخی از جمله اناجیل اربعه ساخته شده است و چیزی جزء عقاید و باورهای یک شخص کاتولیک را بیان نمی کند. از طرفی استفاده از پیشوند ضد در کنار کلمه یهود، توهین به سازنده و عوامل فیلم مصائب مسیح می باشد. چرا که ضد به هنگامی کاربرد دارد که شخص یک مخالف جاهل و بدون دلیل و مدرک  است. در حالی که این فیلم نه بر اساس جهالت و لجبازی؛ بلکه بر حسب تکیه بر کتب و اسناد معتبر تاریخی شکل گرفته است.

داستان پر از جنجال مصائب مسیح ادامه دارد…

خبرهایی که از گوشه و کنار سایت های خبری آمریکا می رسد، خود گویای این موضوع است که کارگردان فیلم مصائب مسیح قصد دارد ادامه این فیلم را هم بسازد. شایان توجه است که تاکنون چندین مرتبه این خبرها به گوش رسیده است. اما هنوز خبری از جزئیات ماجرا و گفتگوهای به عمل آورده در این راستا به دست نیامده است و یا به تعبیری دیگر هنوز ادامه فیلم مصائب مسیح علی رغم ظن و گمان های محور آن ساخته نشده است. اما با توجه به اخباری که پیرامون این فیلم در جریان است؛ هیچ بعید نیست که ادامه این فیلم جنجال برانگیز نیز ساخته شود که در صورت ساخت آن بایستی باز هم منتظر حوادث و خبرهای پشت پرده آن بود که این بار کارگردان فیلم به دنبال دست یابی به چه مسائلی و آیا باز هم می تواند نگاه تمامی جامعه سینمایی را به خود جلب کند یا خیر؟

 

 

جیم کاویزل
کریستو جیوکو
مونیکا بلوچی

فیلم مصائب مسیح؛ سازنده آمریکایی، بیننده اروپایی

فیلم مصائب مسیح در سال ۲۰۰۴ ساخته شد. این فیلم توانست در طی بازه زمانی محدودی فروش قابل توجهی در حوزه فیلم و سینما در جهان داشته باشد. کم توجهی استودیو های هالیوودی به ساخت این فیلم موجب آن شد که عوامل برای ساخت فیلم از استودیو های اروپایی کمک بگیرند و همین امر سبب شد عنوان پرفروش ترین فیلم مستقل سینمای آمریکا را نصیب خود کند.

سایر ویژگی های فیلم مصائب مسیح 

فیلم مصائب مسیح نه تنها یک موضوع چالش گونه داشت؛ بلکه در دیگر موارد فنی نیز عملکردی فوق العاده داشته است. برای مثال: بخش موسیقی این فیلم یک شاهکار است. شاهکاری که نامزد جایزه اسکار بهترین موسیقی متن فیلم در همان سال شد. ویژگی های خاص و برجسته این فیلم در اینجا به پایان نمی رسد؛ بلکه در کنار تمامی این مسائل می توان اذعان داشت که نورپردازی فوق حرفه ای این فیلم سبب تحسین بسیاری از نورپردازان معروف و مشهور دنیا شده است. یکی از نکات مهم و قابل توجه در تمامی فیلم هایی که در دل تاریخ قرار دارند؛ اهمیت به جلوه های ویژه می باشد. فیلم مصائب مسیح در این مورد نیز موشکافانه، دقیق و کاملا حرفه ای گام برداشته است. قرار دادن این پارامتر ها در کنار یکدیگر و افزودن سایر ویژگی های مثبت و فرامثبت این فیلم سبب شده است؛ فیلم مصائب مسیح به یک شاهکار و در عین حال جنجال در تاریخ سینمای آمریکا و حتی جهان تبدیل شود.

 
02 مصائب مسیح

 

 

آخرین خبر در مورد این فیلم

فیلم مصائب مسیح در سال ۲۰۰۴ بیشتر از چهارصد میلیون دلار در آمریکا فروخت و همچنان پرفروش‌ترین فیلم آمریکا در رده‌ی سنی بزرگسال میباشد.
پس از ده سال “جیم کاویزل” بازیگر فیلم گفته است که ادامه ی تحت عنوان «مصائب مسیح: رستاخیز» (The Passion of the Christ: Resurrection) همچنان در حال بررسی است و فیلمی پر پرداکشن و سنگینتر از قسمت اول هست.

مل گیبسون کارگردان مصائب مسیح اخیرا فیلمنامه اصلاح شده سوم را نوشته است. اسمش (مصائب مسیح: رستاخیز) است.
و عظیم‌ ترین فیلم در تاریخ سینما دنیا میباشد.

کاویزول مستقیماً مسیح را با ابرقهرمانانی چون سوپرمن در مقام مقایسه قرار میدهد
وی می‌گوید هالیوود به نسبت گذشته فیلم‌های انجیلی را مورد استقبال قرار نمیدهد.
و قطعل این فیلم فرصت استثنایی برای او و گیبسون میباشد که فیلمی پرخرج همچون (ده فرمان) یا (بن هور)تولید کنند، با ذکر این نکته که پروژه‌های عظیم در زمان پاندمی کرونا ؛ بسیار سخت تر از دوران گذشته است.

فیلم های پیشنهادی :

عاشقانه ۱

سریال عاشقانه 1

هومن سیدی در سریال عاشقانه ۱

سریالی عاشقانه از اتفاقات جالب با حال و هوای جوانان و زندگی روزمره تعدادی جوان بهمراه بخش هایی از طنز و نگرانی هایی جوانان امروزی.

سریال هم گناه

سریال همگناه

سریال همگناه برخلاف سریال های دیگر شامل بیش از ۴ موضوع خانوادگی و اجتماعی است که هر یک به نوبه ی خود میتواند داستان یک فیلم باشد. درگیری هر یک از شخصیت های فیلم در آن جایگاه بسیار دیدنی است. 

سریال دل

سریال دل

سریال عاشقانه دل داستان دو …… است که از ابتدای فیلم عاشق یکدیگر شده ولی در روز عروسی با دزدیده شدن عروس توسط یکی از آشنایانش داستان زندگی این زوج به کلی تغییر میکند.

سریال آقازاده

سریال آقازاده

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطر آنچنان که لازم است.