فیلم فروشنده

نام فیلم :       فیلم سینمایی فروشنده
کارگردان :      اصغر فرهادی
زمان پخش :  آبان ۹۹

فیلم فروشنده

فروشنده را می توان تجربه همکاری سینمایی ایران و فرانسه دانست. اصغر فرهادی به عنوان کارگردان یکی از شاهکارهای خود را در این فیلم به نمایش گذاشته است و انتخاب بازیگر نقش اول زن و مرد (ترانه علیدوستی و شهاب حسینی) باعث شده است تا منتقدان به این فیلم نظرات مثبتی داشته باشند. جوایز دریافتی این فیلم در اسکار که با حاشیه های مربوط به تحریم اسکار توسط اصغر فرهادی و در نهایت دریافت این جایزه توسط ایرانیان مقیم آمریکا بود، باعث شد تا فیلم فروشنده همواره به عنوان یکی از اثرهای ماندگار سینمای ایران شناخته شود. این فیلم که به تهیه کنندگی الکساندر ماله گی انجام شده است، با موسیقی ستار اورکی می تواند یکی از جذاب ترین فیلم های اجتماعی ایرانی به شمار رود.

اصغر فرهادی که در گذشته خود را با فیلم جدایی نادر از سیمین ثابت کرده بود، در این فیلم نیز توانست کارگردانی خوبی را از خود نشان دهد و در نهایت توانست به یکی از چهره های ماندگار در سینمای دنیا تبدیل شود. در ادامه این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در خصوص این فیلم با شما در میان بگذاریم که قطعا می تواند برای شما جذاب به شمار رود.

 

خلاصه فیلم فروشنده

فروشنده یک داستان اجتماعی است که در بطن جامعه اتفاق می افتد. یک زوج هنری که به دلیل نشست زمین مجبور به نقل مکان به خانه یکی از دوستان می شوند و اتفاقی که برای همسر عماد (شهاب حسینی) یعنی رعنا رخ می دهد و باعث بروز چالش در زندگی زناشویی آن ها می شود. این خانه که در گذشته در اختیار زنی بدنام به نام آهو بوده است، باعث می شود که برخی اتفاقات برای این زوج رخ دهد. دلیل نام گذاری فروشنده نیز، تلاش این زوج برای به اجرا در آوردن تئاتر مرگ فروشنده اثر آرتور میلر می باشد که اتفاقات خانه جدید، اجرای آن را با مشکلاتی همراه خواهد کرد. این فیلم را می توان با دو داستان سینمایی دیگر مانند مستاجر رومن پولانسکی و حقایق درباره لیلا دختر ادریس بهرام بیضایی مقایسه کرد که در واقع داستان کامل تر و متفاوت تری را می توانید در آن مشاهده کنید.

خلاصه فیلم فروشنده​


  • فروشنده یک داستان اجتماعی است که در بطن جامعه اتفاق می افتد. یک زوج هنری که به دلیل نشست زمین مجبور به نقل مکان به خانه یکی از دوستان می شوند و اتفاقی که برای همسر عماد (شهاب حسینی) یعنی رعنا رخ می دهد و باعث بروز چالش در زندگی زناشویی آن ها می شود. این خانه که در گذشته در اختیار زنی بدنام به نام آهو بوده است، باعث می شود که برخی اتفاقات برای این زوج رخ دهد. دلیل نام گذاری فروشنده نیز، تلاش این زوج برای به اجرا در آوردن تئاتر مرگ فروشنده اثر آرتور میلر می باشد که اتفاقات خانه جدید، اجرای آن را با مشکلاتی همراه خواهد کرد. این فیلم را می توان با دو داستان سینمایی دیگر مانند مستاجر رومن پولانسکی و حقایق درباره لیلا دختر ادریس بهرام بیضایی مقایسه کرد که در واقع داستان کامل تر و متفاوت تری را می توانید در آن مشاهده کنید.
    در فیلم فروشنده همه چیز بازتابی از جامعه است و همه چیز در این فیلم، حتی نحوه فیلم برداری به صورت قابل درک برای مخاطب انجام شده است. این فیلم در نهایت توانست آرای مثبتی را از سوی منتقدان سینمایی به خود دریافت کند. در ادامه بیشتر در خصوص فیلم فروشنده و جوایز دریافت شده به صورت انفرادی و خود فیلم با شما صحبت خواهیم کرد.

قسمت هایی از فیلم فروشنده

فیلم فروشنده چه جوایزی دریافت کرده است؟

 

سه بخش جوایز برای نقش اول مرد، خود فیلم و کارگردان فیلم توسط بنیاد ها و جشنواره های بین المللی برای فیلم فروشنده در نظر گرفته شده است که در این بخش به آن ها می پردازیم :

  • جوایز شهاب حسینی (نقش اول مرد) :

جایزه بهترین بازیگر مرد از سوی جشنواره فیلم کن (فرانسه)

  • جوایز اصغر فرهادی (کارگردان) :

جایزه بهترین فیلم نامه از سوی جشنواره بین المللی فیلم کن زبان (آمریکا)

جایزه بهترین فیلم نامه در جشنواره فیلم های آسیایی

جایزه ویژه هیئت داوران و هوگو نقره ای از سوی جشنواره بین المللی فیلم شیکاگو (آمریکا)

جایزه بهترین فیلم از نگاه مخاطبان از سوی جشنواره فیلم بمبئی (هند)

جایزه بهترین فیلم بین المللی از سوی جشنواره فیلم فست

جایزه بهترین فیلم خارجی زبان از سوی هیئت ملی بازبینی فیلم

جایزه بهترین فیلم خارجی زبان از جشنواره ستلایت

جایزه بهترین فیلم از سوی جشنواره سمینسی (فرانسه)

جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی

جوایز عمومی فیلم فروشنده :

  • جایزه بهترین فیلم از سوی جشنواره فیلم مونیخ (آلمان)
  • جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران از سوی جشنواره جهان سینمای آمستردام (هلند)
  • جایزه بهترین فیلم خارجی زبان از سوی انجمن منتقدان فیلم دنور

با توجه به جوایز دریافت شده از سوی فیلم فروشنده می توانید انتظار یک فیلم بسیار سطح بالا را از آن انتظار داشته باشید که در مجامع بین المللی نیز نظرات بسیاری را به خود جلب کرده است. در ادامه بیشتر در خصوص بازیگران و فضای فیلم فروشنده با شما صحبت خواهیم کرد.

 

 

بازیگران و فضای فیلم فروشنده

بازیگران به نوعی در این فیلم نقش بازی می کنند که نقش نزدیک به روتین در جامعه باشد و همچنین رفتارها، ری اکت ها و غیره همه متناسب با جامعه ایرانی انتخاب شده است. شما دقیقا در فیلم فروشنده همان چیزی را مشاهده می کنید که در زندگی روزمره شاهد آن خواهید بود. فساد به دلیل فقر، هوس رانی در ظاهر انسان سالم و بخش هنری جامعه که شاید همواره زیر ذره بین هستند. همچنین ایفای نقش عماد و رعنا توسط شهاب حسینی و ترانه علیدوستی در کنار سایر بازیگران نظیر مهدی کوشکی را می توان از مهم ترین ویژگی های این فیلم دانست. فروشنده در همه نقاط فیلم یک فضای اجتماعی دارد و هیچوقت از ظاهر خود خارج نمی شود و شما می توانید از آن استفاده داشته باشید. با تمامی این وجود این فیلم دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد.

 

اصغر فرهادی
شهاب حسینی

کلام آخر

فروشنده یکی از آثار شاخص سینمایی ایران به شمار می رود و از تاریخ اکران تا کنون توانسته است نظرات مثبت بسیاری را به خود جلب کند. ما در این مقاله شما را بیشتر با این فیلم آشنا کردیم. اصغر فرهادی را می توان یکی از خوشنام ترین کارگردان های ایرانی دانست که موفقیت های داخلی و بین المللی بسیار زیادی را کسب کرده است.

فروشنده فیلمی است که قطعا ارزش دیدن دارد و  شما می توانید آن را مشاهده کنید. ما در این مقاله قصد داشته ایم اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود. بازیگران این فیلم همه از سطوح بالای سینمای ایران هستند و عرضه این فیلم توسط ممنتو در فرانسه و فیلمیران در ایران انجام شده است. فروش گیشه این فیلم در ایران برابر با ۱۶ میلیارد و ۷۱۴ میلیون و ۹۱۹ هزار تومان بوده است و در آمریکا با گیشه ۲٫۴٫۲٫۰۶۷ دلاری روبرو بوده است. لازم به ذکر است که فروشنده در کشور فرانسه نیز با گیشه ۱ میلیون ۸۴۱ هزار و ۶۸۴ یورویی همراه بوده است که در میان فیلم های ایرانی موفقیت بسیار زیادی به شمار می رود.

دوستی بازیگران سریال عاشقانه

فیلم های پیشنهادی :

عاشقانه ۱

سریال عاشقانه 1

هومن سیدی در سریال عاشقانه ۱

سریالی عاشقانه از اتفاقات جالب با حال و هوای جوانان و زندگی روزمره تعدادی جوان بهمراه بخش هایی از طنز و نگرانی هایی جوانان امروزی.

سریال هم گناه

سریال همگناه

سریال همگناه برخلاف سریال های دیگر شامل بیش از ۴ موضوع خانوادگی و اجتماعی است که هر یک به نوبه ی خود میتواند داستان یک فیلم باشد. درگیری هر یک از شخصیت های فیلم در آن جایگاه بسیار دیدنی است. 

سریال دل

سریال دل

سریال عاشقانه دل داستان دو …… است که از ابتدای فیلم عاشق یکدیگر شده ولی در روز عروسی با دزدیده شدن عروس توسط یکی از آشنایانش داستان زندگی این زوج به کلی تغییر میکند.

سریال آقازاده

سریال آقازاده

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطر آنچنان که لازم است.