نام فیلم :       فیلم سینمایی سرخپوست
کارگردان :      نیما جاویدی
زمان پخش :  آبان ۹۹

فیلم سرخپوست

داستان فیلم

نوید محمد زاده در فیلم سرخپوست نقش نعمت جاهد را بازی کرده است که با کلیه کاراکترهایی که او تا کنون در فیلم های قبلی بازی کرده است متفاوت بود.

فیلم سرخپوست از فیلم نامه بسیار خوبی برخوردار بود که این فیلم نامه نوشته نیما جاویدی فیلم نامه نویس و کارگردان ایرانی می باشد. از آثار برجسته نیما جاویدی که فیلم ملبورن است. ۵ سال بعد از ساخت و اکران ملبورن فیلم سرخپوست را اکران کرد. در همان لحظات اولیه داستان مخاطب با مسئله اصلی مطرح در فیلم مواجه می شود و کمی بعد فیلم از ریتم و هیجان می افتد اما خیلی زود اتفاقاتی رخ می دهد که هیجان را به فیلم باز می گرداند. این فیلم داستانی از یک زندان در سال ۱۳۴۶ است که قرار است تخریب شود و باید زندانیان آن زندان به زندان دیگری انتقال پیدا کنند اما در حین این انتقال یک زندانی گم می شود. سرهنگ نعمت جاهد رئیس این زندان محسوب می شود که قرار است به زودی جایگزین مافوق خود یعنی سرهنگ مدبر شود. جاهد از این ترفیع بسیار خوشحال است و در همین حین خبر گم شدن یکی از زندانیان را می شنود. پریناز ایزدیار در نقش سوسن کریمی به عنوان مددکار به دیدن جاهد می آید و اعلام می کند که حکم سرخپوست از حبس به اعدام تغییر کرده است و جاهد که موقعیت خود را در خطر میبیند تمام تلاش خود را برای پیدا کردن سرخپوست یا همان زندانی گم شده به کار می گیرد. این فیلم به عنوان چهارمین فیلم پرفروش غیر کمدی در تاریخ سینمای ایران محسوب می شود که در ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ اکران شد.

نورپردازی و موسیقی فیلم سرخپوست


  • فیلم سرخپوست نورپردازی بسیار خوبی دارد که در میان رنگ های تیره ای که در زندان دیده می شود، رنگ زرد و آبی در برخی از سکانس های فیلم نقش مهم و جذابی را ایفا می کنند. شاید با دیدن اکثر فیلم های فجر در قاب تلویزیون هیچ مشکلی رخ ندهد و یا به عبارتی فرقی بین دیدن فیلم روی پرده سینما با دیدن در قاب تلویزیون وجود نداشته باشد اما فیلم سرخپوست جز دسته فیلم هایی است که دیدن آن روی پرده سینما بسیار جذاب و حیرت انگیز است. در خصوص موسیقی فیلم باید بگوییم که در این فیلم خیلی صدای موسیقی شنیده نمی شود اما در برخی سکانس ها موسیقی جریان پیدا می کند و حس هیجان و دلهره را در مخاطب ایجاد می کند. موسیقی فیلم کاری از رامین کوشا است. رامین کوشا آهنگ سازی ایرانی، ساکن آمریکا است. رامین کوشا آهنگ ساز بسیاری از فیلم های هالیوودی می باشد.

تیزر دیدنی فیلم سینمایی سرخپوست

بازیگران فیلم سرخپوست

  •  

    پریناز ایزدیار در نقش سوسن کریمی بعنوان مددکار به دیدن جاهد می آید و اعلام می کند که حکم سرخپوست از حبس به اعدام تغییر کرده است.

    از بازیگران برجسته این فیلم می توان به آتیلا پسیانی، نوید محمد زاده، پریناز ایزدیار، ستاره پسیانی و مانی حقیقی اشاره کرد. نوید محمد زاده در این فیلم نقش نعمت جاهد را بازی کرده است که با کلیه کاراکترهایی که او تا کنون در فیلم های قبلی بازی کرده است متفاوت بود. در فیلم های قبلی نوید محمد زاده نقش یک فرد برونگرا و عصبی را بازی کرد اما در این فیلم نعمت جاهد فردی خونسرد، مهربان، آرام و درعین حال بسیار جدی است. از شخصیت کله خرابی که از نوید محمد زاده در فیلم های گذشته اش سراغ داریم در این فیلم دیده نمی شود.

کارگردان فیلم سرخپوست
پریناز ایزدیار
نوید محمدزاده
ستاره پسیانی
مانی حقیقی
آتیلا پسیانی

 

 

نقد فیلم سرخپوست توسط سام بهشتی

فیلم سرخپوست نیما جاویدی پر از زیبایی و خلاقیت می باشد. بر اساس اعتقاد ژان لوک گدار سینما چیزی بین زندگی و هنر است گاها می بینیم که فیلمی کلیه قواعد و اصول سینمایی را رعایت کرده است و در عین حال خالق آن فیلم درک عمیقی نسبت به سایر هنرها دارد و در ساخت فیلمش از آن ها استفاده کرده است. سرخپوست نیز از چنین ویژگی برخوردار است. شخصیت پردازی داستان کاملا هوشمندانه و از روی تعقل بود است. نوید محمد زاده در این فیلم  در مقایسه با کارهای قبلی خود شخصیتی کاملا متفاوت دارد و بهتر است بگوییم با شکستن خود، شخصیتی کاملا جدید و نو خلق کرده است، فردی آرام و با صلابت.

کارگردان در این فیلم کاملا به اصول زیبایی شناسی آگاه است و به خوبی با رنگ و نور و موسیقی بازی می کند. در عین حال کارگردان قصد ندارد کارهای عجیب و غریب انجام دهد بلکه خیلی ساده و بی آلایش از انجام کارهای اضافه و بیهوده پرهیز می کند و موقعیت های پرفراز و نشیبی را خلق می کند. از مهمترین مزایای این فیلم این است که در روایت داستان کاملا بر مبنای تصویر عمل می کند و دکوپاژ دقیقی دارد. فیلم برداری فیلم توسط هومن بهمنش بسیار فوق العاده انجام شده است. در طی فیلم برداری حرکات زیادی توسط دوربین صورت گرفته است اما این حرکات به قدری نرم و حساب شده است که اصلا به چشم نمی آید.

فیلمبرداری، نورپردازی فوق العاده فیلم با شخصیت ها و موقعیت های داستان به خوبی هماهنگ است و بیننده در فیلم غرق می شود. سینمای ایران پر شده است از  ناله های بی ثمر درام های اجتماعی و فیلم های فارسی مدرن، وجود فیلمی مانند سرخپوست در سینمای ایران غنیمتی محسوب می شود که باید برای آن ارزش بسیاری قائل شد و قدر آن را دانست. لازم به ذکر است هر چه از مزایای فیلم سرخپوست بیان شد جز شروط لازم برای قابل قبول بودن یک اثر است و شرط کافی برای یک اثر محسوب نمی شود. بیشتر ذوق بیننده برای دنبال کردن این فیلم به این علت است که در سینمای ایران آثار بی رمق زیادی ارائه شده است و این مسئله سبب ذوق بیننده می گردد.

یکی از ضعف های فیلم وجود صحنه های غافلگیر کننده متعدد است که البته سبب شکسته شدن جداره های فضای فیلم نمی شود. اما فیلم ساز با تمام وجود سعی کرده است تا داستان خوبی را روایت کند. نوید محمد زاده در صفحه شخصی خود به تعداد سانس های فیلم انتقاد کرد و بیان کرد که کاهش تعداد سانس های فیلم به بهانه بالا بودن زمان فیلم بهانه ای غیر قابل قبول است، چراکه تایم فیلم سرخپوست ۹۰ دقیقه است. بهتر است سانس فیلم را زیاد کنید در یک رقابت سالم شرکت کنید و اول بشوید نه با محدود کردن سانس ها.

اما در نهایت باید اعلام کنیم که جای اثرات درخشانی چون سرخپوست در سینمای ایران خالی بود. این فیلم سرشار از خلاقیت، تکنیک و نبوغ است.

نوید محمد زاده

فیلم های پیشنهادی :

عاشقانه ۱

سریال عاشقانه 1

هومن سیدی در سریال عاشقانه ۱

سریالی عاشقانه از اتفاقات جالب با حال و هوای جوانان و زندگی روزمره تعدادی جوان بهمراه بخش هایی از طنز و نگرانی هایی جوانان امروزی.

سریال هم گناه

سریال همگناه

سریال همگناه برخلاف سریال های دیگر شامل بیش از ۴ موضوع خانوادگی و اجتماعی است که هر یک به نوبه ی خود میتواند داستان یک فیلم باشد. درگیری هر یک از شخصیت های فیلم در آن جایگاه بسیار دیدنی است. 

سریال دل

سریال دل

سریال عاشقانه دل داستان دو …… است که از ابتدای فیلم عاشق یکدیگر شده ولی در روز عروسی با دزدیده شدن عروس توسط یکی از آشنایانش داستان زندگی این زوج به کلی تغییر میکند.

سریال آقازاده

سریال آقازاده

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطر آنچنان که لازم است.