فیلم روما
فیلم روما

نام سریال :     فیلم روما
کارگردان :      آلفونسو کوارون
زمان پخش :    ۲۰۱۸

فیلم روما

شاهکاری از آلفونسو کوارون محصول ۲۰۱۸

که با الهام از دوران کودکی شخص کارگردان این فیلم ساخته شده است.

فیلم وایل دهه ۷۰ منطقه ای از مکزیکوسیتی تحت عنوان کلونیا روما را نشان میدهد و داستان در این موقعیت زمانی و مکانی تعریف میشود.

فیلم متعلق به نت فلیکس است.

 

فیلم داستان خدمتکاری به نام کلیوو را روایت میکند که با خانواده ای زندگی میکند و به بچه ها بسیار علاقمند است. او سعی میکند وارد زندگی شخصی اهالی خانه نشود و فقط کارش را بعنوان یک پیشخدمت انجام بدهد

تعادل زندگی کلیوو زمانی بهم میخورد که با پسرخاله نامزد یکی از دوستانش رابطه ای احساسی برقرار میکند که در نتیجه این رابطه باردار میشود.

دلیل جذابیت فیلم روما

در ساختار به هیچ عنوان ما شاهد فیلمی با الگویی کلاسیک نیستیم و از پلان اول با نمایی بسته از مسیر ورودی خانه ای شروع میشود که برخلاف سینمای داستانگوی کلاسیک که از نمایی اکستریم لانگ شات بعنوان استبلیشینگ شات استفاده میشود تمام پلانهای این فیلم در مدیوم شات میگذرد.

اندازه نماها به گونه ای است که نه زیاد به سوژه نزدیک میشود و نه خیلی دور میشود تمامی نماها در اندازه نمای متوسط (مدیوم شات) میگذرد به این معنا که نه زیاد به درونیات کاراکترها بپردازید (روانشناختی) و نه زیاد از دور و در قالبی اجتماعی بعد (جامعه شناختی) به کاراکتر بنگرید

در واقع همان چیزی که وجود دارد و در نمایی واقعی و متوسط همان که هست را ببینیم. این یکی ازوجوه متمایز کندده فیلم است و نکته ی دیگری که چرا ما باید این فیلم را ببینیم این است که با توجه به اینکه این فیلم از خاطرات کودکی کارگردان الهام گرفته شده است ؛ هر وقت شخصیت پسربچه درون فیلم شروع به راه رفتن و حرکت میکند ؛ دوربین هم شروع به حرکت میکند و تراولینگ یا تراک یا پان میکند.

قسمت هایی از فیلم روما ۲۰۱۸

جوایز فیلم روما

  • فیلم جوایز متعددی نیز دریافت کرده رما در نود و یکمین دوره جوایز اسکار در ده رشته از جمله: 
  • ۱٫ بهترین فیلم و بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی نامزد دریافت جایزه اسکار بود که موفق شد 
  • ۲٫ سه جایزه بهترین فیلم خارجی‌ زبان،
  • ۳٫ بهترین کارگردانی 
  • ۴٫ بهترین فیلم‌برداری را به خود اختصاص بدهد. 
  •  
  • کوارون نخستین شخص در تاریخ سینما است که در یک مراسم موفق به دریافت جایزه کارگردانی و فیلم‌برداری شده است

      نویسنده : سوزان صفانیا

فیلم های پیشنهادی :

عاشقانه ۱

سریال عاشقانه 1

هومن سیدی در سریال عاشقانه ۱

سریالی عاشقانه از اتفاقات جالب با حال و هوای جوانان و زندگی روزمره تعدادی جوان بهمراه بخش هایی از طنز و نگرانی هایی جوانان امروزی.

سریال هم گناه

سریال همگناه

سریال همگناه برخلاف سریال های دیگر شامل بیش از ۴ موضوع خانوادگی و اجتماعی است که هر یک به نوبه ی خود میتواند داستان یک فیلم باشد. درگیری هر یک از شخصیت های فیلم در آن جایگاه بسیار دیدنی است. 

سریال دل

سریال دل

سریال عاشقانه دل داستان دو …… است که از ابتدای فیلم عاشق یکدیگر شده ولی در روز عروسی با دزدیده شدن عروس توسط یکی از آشنایانش داستان زندگی این زوج به کلی تغییر میکند.

سریال آقازاده

سریال آقازاده

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطر آنچنان که لازم است.