دانلود فیلم چرنوبیل

نام سریال : سریال چرنوبیل
کارگردان :   یوهان رنک

 سریال چرنوبیل

فاجعه ی هسته ای چرنوبیل

در سال ۱۹۸۶ زمانی که نیروگاه اتمی چرنوبیل در حال انجام آزمایش های  گوناگون بود، زنجیره ای ازخطاهای انسانی به دلایل منفعت طلبانه منجر به انفجار و آتش سوزی در هسته رآکتور شماره ۴ این نیروگاه شد که به واسطه آن، اشعه ی رادیواکتیو  به صورت وسیع و باور ناپذیری در اروپا منتشر شد و فجایع  تلخ زیست محیطی و انسانی باقی گذاشت.

در رآکتور شماره ۴ مقدار زیادی  مواد رادیواکتیو (بیش از ۱۹۰ تن) وجود داشت که پس از انفجار، این مواد در وسعتی بسیار زیادی پخش شدند، که شامل اوکراین، روسیه و بخش هایی از اروپا می شد. جالب است بدانیم هیچ آمار قابل استنادی از قربانیان فاجعه ی چرنوبیل وجود ندارد اما آن چه که بیان می شود شمار قربانیان فاجعه ی چرنوبیل را چیزی بین ۱۰ تا  ۱۰۰هزار نفر تخمین زده است و این آمار و ارقام به دلیل پنهان کاری ها و دروغ های منفعت طلبانه ی  دولت اوکراین و اتحاد جماهیر شوروی، هنوز چندان دقیق نمی باشد.

به همین دلیل بسیاری از کشورها و سازمان های بین المللی جدیدا مخالفت خود را با گسترش نیروگاه های اتمی اعلام کرده اند، چون رقم قربانیان فاجعه اتمی چرنوبیل (که تنها بر اساس یک خطای انسانی اتفاق افتاده است)، که این انفجار تاثیر مستقیمی بر روی جسم و زندگیشان گذاشته، رقمی در حدود ۶۰۰ میلیون نفر عنوان شده است.

در آن سالها کشور شوروی برای جلوگیری از پخش مواد رادیواکتیو تصمیم گرفت سربازانی را برای پاکسازی منطقه از مواد رادیواکتیو و مصالح ساختمانی آغشته به مواد رادیو اکتیو، راهی چرنوبیل نماید. افرادی که  اطلاعی از خطرات مواجهه با مواد رادیواکتیو نداشته، افراد نیازمند پول و کارگران برای به دست آوردن نان شب بدون آگاهی از خطرات زیست محیطی مواد رادیو اکتیو قربانی حادثه ی چرنوبیل شدند .

طی اطلاعاتی که امروز به دست ما رسیده، از هر ۱۰ نفری که در منطقه چرنوبیل حضور داشتند، ۹ نفر به بیماری های کشنده و دردناکی چون سرطان مبتلا شده اند و بیش تر از ۱۰۰ هزار نفر نیز از بین رفته اند. این تنها بخشی از ماندنی ها و مستندات غیر قابل توصیف فاجعه ی چرنوبیل می باشد، بدون شک، ابعاد فاجعه بسیار بیشتر از این ارقام بوده، که دولت شوروی سعی در مخفی کردن وسعت این فاجعه داشت.

 

همه چیز در رابطه با سریال چرنوبیل

سریال چرنوبیل (Chernobyl) به عنوان یک ‌سریال کوتاه تلویزیونی شناخته شده که شامل پنج قسمت می باشد و محصول مشترک شبکه ی  تلویزیونی HBO  و بریتانیایی اسکای، محسوب می شود. ژانر این سریال تاریخی است که نویسنده ی سریال آقای کریگ مازن و کارگردان آن، یوهان رنک است. این سریال کوتاه براساس یک حادثه واقعی در نیروگاه هسته ای چرنوبیل واقع در شهر پریپیات اوکراین (شوروی) ساخته شده است. مینی سریال چرنوبیل بعد از انتقادات تندی که از فصل پایانی سریال «تاج و تخت» به شبکه ی HBO  مطرح شد، ساخته و اتفاقا طرفداران بسیاری در سرتاسر دنیا پیدا کرد.

فاجعه اتمی چرنوبیل را می توان یکی از فاجعه بارترین اتفاقات غیر نظامی تاریخ نامگذاری کرد. اتفاقی که بروز و در مرحله بعد گسترش آن، در پنهان کاری اتحاد جماهیر شوروی، نهفته است. قبل از آنکه سریال چرنوبیل را بررسی کنیم، بهتر است  نگاهی  به حادثه ای که در سال ۱۹۸۶ در اوکراین رخ داد داشته باشیم و ذهنیتی نسبت به تبعات تاریخی فاجعه ی چرنوبیل پیدا کنیم .

تیزر دیدنی فیلم چرنوبیل

چرا سریال چرنوبیل را باید ببینیم؟

سریال چرنوبیل با مونولوگ هایی از زبان یک دانشمند هسته ای به نام “پروفسور والری لگاسف” با بازی “جرد هریس”  آغاز می شود که نشان از بازآفرینی یک حادثه ی فاجعه آمیز دارد.

«بهای این دروغ ها چقدره؟ این که اونها رو با حقیقت اشتباه بگیریم؟ مهمترین خطر اینه که اگر زیاد دروغ بشنویم، دیگر نمی توانیم حقیقت را تشخیص دهیم… » کتمان و پنهان نمودن حقیقت، سیر اصلی مسیر داستان در این سریال می باشد.

امری که در درجه اول به دلیل منافع شخصی و در مرحله بعد تبدیل به منافع حزبی و ایدئولوژیک می گردد. در واقع سریال چرنوبیل با یک مقدمه ی کوتاه آغاز می شود که باعث تحریک ذهن مخاطب می گردد. نیروگاه اتمی چرنوبیل دچار حادثه شده است و تکنسین ها در داخل نیروگاه در حال تلاش برای مهار بحران هستند اما سر مهندس و مدیر نیروگاه اصلا قبول نمی کنند که هسته ی اصلی نیروگاه منفجر شده است و سرسختانه بر موضع و عقاید خود پافشاری می کند. اما دلیل این پافشاری با آنچه در انتهای سریال بیان می شود،

این نکته را برای تماشاگر به تصویر می کشد که مشکلات نیروگاه  نه به دلایل طبیعی بلکه براساس خطای انسانی  رخ داده که منجر به گسترش فاجعه گردیده است. مدیر نیروگاه و بعضی عوامل به طور مداوم درصدد پنهان کردن ابعاد واقعه هستند. حتی در ابعاد ملی همه در تلاش هستند تا واقعه را ناچیز جلوه دهند تا مبادا خدشه ای به حیثیت جماهیر شوروی وارد آید. در این سریال به خوبی به نقش دولتمردان (از رده های پایین تا دبیر کل حزب) در دامن زدن به یک فاجعه اتمی  پرداخته شده است. کسانی که افرادی فاسد هستند و از حداقل اطلاعات ممکن درباره فاجعه برخوردار هستند اما به جهت پافشاری بر آرمان های ایدئولوژیک، گوش شنوایی در شنیدن حقیقت و پذیرفتن آن ندارند و در این راه حاضرند هر عامل انسانی را از میان بردارند.

بازیگران و عوامل سریال گیسو

بازیگران سریال چرنوبیل
بازیگران سریال چرنوبیل
بازیگران سریال چرنوبیل

طراحی صحنه، نور، فضا و رنگ سریال

طراحی صحنه و فضای نور و رنگ سریال کاملا متضمن یک حیات خفقان آور است. سازندگان  سریال از رنگ های تیره استفاده کرده اند و حتی زمانی که داستان در روز سپری می شود ما شاهد حسی تلخ و مرده و تاریکی القا شده در سریال هستیم. آنچه در حین تماشای چرنوبیل به بیننده القا می شود، نوعی تلخکامی همراه با حسرت است. حسرت بر زندگی افرادی که جانشان را به دلیل کتمان حقیقت، از دست می دهند در حالی که همچنان در طلب زندگی بوده اند. در سریال فقط به یک ماجرای احساسی پرداخته می شود گویی آتش نشان و همسر باردارش نماینده ای از هزاران رابطه ی احساسی می باشد که در این حادثه از میان رفته است.

سریال چرنوبیل خاطره ی از دست دادن

سریال چرنوبیل روایت قربانیان بی گناهی است، که نه صرفا بر اثر یک خطای انسانی، بلکه به دلیل زنجیره ای از اشتباهات، آسیب دیده اند را بازگو می کند. دیالوگ پایانی لگانف در جلسه دادگاه نشان می دهد فروپاشی اخلاقی قدرتی، فراتر از حد تصور دارد. «هرجا حقیقت تلخه، دروغ پشت دروغ تا اینکه اصلایادمون بره اصلا حقیقتی در کاره، ولی یقینا هست. با هر دروغ دِین حقیقت به گردنمونه و دیر یازود این دِین ادا میشه، اینطوریه که یه راکتور “آر بی ام کی” منفجر میشه با دروغ»

سریال چرنوبیل

فیلم هایی که ممکن است دوست داشته باشید :

سریالی عاشقانه از اتفاقات جالب با حال و هوای جوانان و زندگی روزمره تعدادی جوان بهمراه بخش هایی از طنز و نگرانی هایی جوانان امروزی.

سریال همگناه برخلاف سریال های دیگر شامل بیش از ۴ موضوع خانوادگی و اجتماعی است که هر یک به نوبه ی خود میتواند داستان یک فیلم باشد. درگیری هر یک از شخصیت های فیلم در آن جایگاه بسیار دیدنی است. 

سریال عاشقانه ۱ دل داستان دو …… است که از ابتدای فیلم عاشق یکدیگر شده ولی در روز عروسی با دزدیده شدن عروس توسط یکی از آشنایانش داستان زندگی این زوج به کلی تغییر میکند.

سریال آقازاده

سریال آقازاده

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطر آنچنان که لازم است.