نام کامل :     حامد بهداد
متولد  :         ۱۳۵۲
تحصیلات :   

 

حامد بهداد

در سال ۱۳۵۲ در شهر مشهد متولد شده است. او فرزند بزرگ خانواده است و یک بردار کوچکتر از خود به نام حسام دارد. پدر او شاعر بود و در خانواده بهداد شعر و شاعری جایگاه ویژه ای داشت. حامد دوران کودکی خود را در خیابان جیحون تهران گذراند اما به دلیل وقوع جنگ تحمیلی خانواده بهداد به نیشابور مهاجرت کردند. حامد تحصیلات مقطع راهنمایی را در شهر نیشابور و مقطع دبیرستان را در مشهد گذراند. از ورزش های مورد علاقه او ورزش بوکس بود. او در مسابقات بوکس نوجوانان در استان خراسان در این زمینه مقاوم کسب کرده است. حامد از بچگی به حرفه بازیگری علاقه داشت و در سن ۹ سالگی برای اولین بار در تئاتر نقش ایفا کرد. حامد دوره دانشگاهی خود را در دانشگاه آزاد اسلامی تهران در رشته بازیگری تئاتر گذراند.

نحوه ورود حامد بهداد به سینما

حامد در زمان تحصیل در رشته بازیگری تئاتر در یک دفتر تبلیغاتی با نام زیتون متعلق به رامبد جوان کار می کرد و اولین بار به واسطه رامبد جوان وارد سینما شد و در فیلم آخرین بازی نقش بازی کرد. حامد با فردی به نام سید محسن شهرنازدار که در زمینه موسیقی و معماری کتاب های زیادی نوشته است و در آن زمان روزنامه نگار نیز بود ارتباط خوبی داشت و دانش شفاهی خود را با او در میان می گذاشت، شهرنازدار از افراد تاثیر گذار روی زندگی

 

 

حامد بهداد برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر

حامد بود. حامد بعد از ایفای نقش در فیلم آخرین بازی در جشنواره فجر به عنوان نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد انتخاب شد.

او بعد از بازی در فیلم روز سوم نیز سیمرغ بلورین بیست و پنجمین دوره جشنواره فجر را نیز دریافت کرد. در سال ۱۳۸۹ نیز در فیلم جرم به کارگردانی مسعود کیمیایی نقش ایفا کرد و برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر شد.

 

ورود او به جشنواره بین المللی فیلم کن در سال ۱۳۸۹ با ایفای نقش در فیلم جرم به کارگردانی مسعود کیمیایی صورت گرفت. حامد با بسیاری از کارگردانان بنام ایران از جمله مسعود کیمیایی، ناصر تقوایی، داریوش مهرجویی همکاری داشته است. حامد همچنین از دانشجویان حمید سمندریان بود. حمید سمندریان کارگردان و مترجم ایرانی که در نتیجه همکاری با کارگردانان نامداری چون بهرام بیضایی، آربی اونسیان، علی نصیریان، عباس جوانمرد و رکن الدین خسروی توانست در دهه ۱۳۵۰ و ۱۳۴۰ پایه و اساس تئاتر ایران را به پایگاهی جدی برساند. از دیگر فعالیت های هنری حامد بهداد همکاری با گروه موسیقی دارکوب است. این گروه تحت سرپرستی همایون نصیری است و حامد در کنسرت و آلبوم موسیقی تهیه شده در این گروه شرکت داشته است.

فعالیت حامد بهداد در زمینه دوبله و تهیه کنندگی بهداد در زمینه دوبله نیز فعالیت هایی داشته است و نقش دوبلور چند فیلم مستند را نیز داشته است. همچنین او تصمیم داشت عده ای دوبلور ها با هزینه شخصی خود گرد هم آورد و فیلم های کلاسیک تاریخ سینمای جهان را مجددا دوبله کند و وقت زیادی برای این مسئله صرف کرد اما هنوز مشخص نیست این پروژه تا چه مرحله ای رسیده است. در خصوص تهیه کنندگی نیز بهداد فعالیت هایی داشته است او تیه کننده فیلم کوتاه ایران ۶۶ به کارگردانی علی بهراد بود.

قسمت هایی از نقش آفرینی های حامد بهداد

فعالیت های هنری و افتخارات حامد بهداد

 • جوایز و افتخارات حامد بهداد

  سال ۱۳۸۷: دریافت دیپلم افتخار از ۲۷ امین جشنواره بین المللی فیلم فجر برای بازی در فیلم دلخون

  سال ۱۳۸۸: بهترین بازیگر مرد در جشنواره فیلم ابوظبی برای بازی در فیلم ” کسی از گربه هاب ایرانی خبر نداره”

  برنده تندیس حافظ در جشن دنیای تصویر جهت بازی در فیلم روز سوم

  سال ۱۳۸۹: برنده سیمرغ بلورین، ۲۹ امین جشنواره فیلم فجر به عنوان بازیگر برتر مرد برای بازی در فیلم جرم

  در جشن یکسالگی مجله رونا برنده چهره سال بازیگری

  سال ۱۳۹۰: در اولین دوره جشن ستارگان مجله اتفاق نو به عنوان برنده بهترین بازیگر مرد به دلیل ایفای نقش در فیلم جرم

  سال ۱۳۹۶: بهترین بازیگر نقش اول مرد با ایفای نقش در فیلم سد معبر در جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران

  سال ۱۳۹۷: در بیستمین جشن خانه سینما به عنوان برنده جایزه بهترین بازیگر مرد نقش اول در نتیجه ایفای نقش در فیلم سد معبر شناخته شد.

  در همین سال در چهارمین دوره فستیوال سینه ایران تورنتو با بازی در فیلم مارموز برنده جایزه بهترین بازیگر مرد شد.

  سال ۱۳۹۸: در ۲۲ امین جشنواره بین المللی شانگهای نیز برنده بهترین بازیگر مرد با بازی در فیلم قصر شیرین شناخته شد.

 •  
 • فعالیت های شخصی حامد بهداد

  حامد علاوه بر بازیگری و موسیقی علاقه زیادی به عکاسی نیز دارد و در سال ۱۳۸۷ نیز نمایشگاهی با موضوع کادر و اتفاق در سینما در گالری شیرین برگزار کرد.

  فیلم های سینمایی و تلویزیونی حامد بهداد

  نیمه شب اتفاق افتاد با بازی حامد بهداد

  از فیلم های سینمایی که حامد در آن نقش بازی کرد می توان به سد معبر (۱۳۹۵)، نیمه شب اتفاق افتاد (۱۳۹۴)، هفت ماهگی (۱۳۹۴)، هیهات (۱۳۹۴)، خانه دختر (۱۳۹۳)، چهارشنبه خون به پا می شود (۱۳۹۳)، آرایش غلیظ (۱۳۹۲)، چرک نویس (۱۳۹۲)، زندگی جای دیگریست (۱۳۹۲)، فرزند چهارم (۱۳۹۱)، بی تابی (۱۳۹۰)، به فاصله یک نفس (۱۳۹۰)، پله آخر (۱۳۹۰)، نارنجی پوش (۱۳۹۰)، انتهای خیابان هشتم (۱۳۸۹)، جرم (۱۳۸۹)، سعادت آباد (۱۳۸۹)، قبرستان (۱۳۸۹)؛ پرتقال خونی (۱۳۸۹)، هفت دقیقه تا پاییز (۱۳۸۸)، لطفا مزاحم نشوید (۱۳۸۸)، آدم کش (۱۳۸۸)، بیداری (۱۳۸۷)، کیمیا و خاک (۱۳۸۷)، کسی از گربه های ایرانی خبر نداره (۱۳۸۷)، موج سوم (۱۳۸۷)، مردی که گیلاس هایش را خورد (۱۳۸۷)، محاکمه (۱۳۸۷)، زندگی با چشمان بسته (۱۳۸۷)، دل خون (۱۳۸۷)، شبانه روز (۱۳۸۷)، دو راه حل برای یک مسئله (۱۳۸۶)، هر شب تنهایی (۱۳۸۶)، مجنون لیلی (۱۳۸۶)، تسویه حساب (۱۳۸۶)، رویای زمین (۱۳۸۶)، دایره زنگی (۱۳۸۶)، حس پنهان (۱۳۸۵)، آدم (۱۳۸۵)، روز سوم (۱۳۸۵)، باغ فردوس (۱۳۸۴)، پیشنهاد بی شرمانه به نقاش مرده (۱۳۸۴)، رقص با ماه (۱۳۸۴)، عروس کوهستان (۱۳۸۴)، کافه ستاره (۱۳۸۴)، این زن حرف نمی زند (۱۳۸۲)، خواهر خوانده (۱۳۸۲)، بوتیک (۱۳۸۱)، چای تلخ (۱۳۸۱) و آخر بازی (۱۳۷۹) اشاره کرد.

  حامد در فیلم های تلویزیونی صبح روی که متولد شدم (۱۳۸۱)، شب عقرب (۱۳۸۲)، خواهر خوانده (۱۳۸۲)، عروس کوهستان (۱۳۸۴) و تله روباه (۱۳۸۵) نیز نقش بازی کرد.

تعدادی از بهترین فیلم های حامد بهداد:

آتش بس

سریال عاشقانه 1

هومن سیدی در سریال عاشقانه ۱

سریالی عاشقانه از اتفاقات جالب با حال و هوای جوانان و زندگی روزمره تعدادی جوان بهمراه بخش هایی از طنز و نگرانی هایی جوانان امروزی.

سریال هم گناه

سریال همگناه

سریال همگناه برخلاف سریال های دیگر شامل بیش از ۴ موضوع خانوادگی و اجتماعی است که هر یک به نوبه ی خود میتواند داستان یک فیلم باشد. درگیری هر یک از شخصیت های فیلم در آن جایگاه بسیار دیدنی است. 

سریال دل

سریال دل

سریال عاشقانه دل داستان دو …… است که از ابتدای فیلم عاشق یکدیگر شده ولی در روز عروسی با دزدیده شدن عروس توسط یکی از آشنایانش داستان زندگی این زوج به کلی تغییر میکند.

سریال آقازاده

سریال آقازاده

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطر آنچنان که لازم است.